פעילויות לילדים על השטיח

כשהייתם ילדים שיחקתם בסלון על השטיח, נכון? או בשטיח שהיה בבית שלכם או בשטיח שהיה בבית של סבתא וסבא. למישהו תמיד היה שטיח שהייתם יכולים להשתולל עליו, לשחק וליהנות.
ריכזנו עבורכם מספר פעילויות לילדים (מהגיל הרך ועד כיתה א) שתוכלו לעשות על השטיח בסלון או בחדר הילדים.
שטיח בסלון או אי בודד? – הפעילו את הדמיון

לשטיח יש צורה גאומטרית ברורה מאוד: עיגול, מרובע או מלבן. תוכלו להשתמש בצורה הגאומטרית כדי לשחק עם הילדים במשחק דמיון בו השטיח הוא אוניית פירטים או אי בודד בלב ים. תוכלו להעשיר את משחקי הדמיון על ידי שימוש בתחפושות של פירטים ויצירה של אביזרים כמו הכנת משקפת מגלילי נייר טואלט.

שטיח בסלון או כיתת לימוד? – הפעילו את המח

כפי שאמרנו קודם, אין שטיח בלי דוגמא או איור, היעזרו בהם כדי ללמוד.
חיזוק כישורי שפה – בקשו מהילדים לתאר את השטיח בכמה שיותר מילים. הנחו אותם לדבר על המרקם, על הצבעוניות, על הדוגמאות. רוצים להקשות עליהם? הגבילו אותם במספר המשפטים או המילים, או ציינו בפניהם מילים שהם חייבים להשתמש בהם.
צבעים – בקשו מהילדים לתאר לכם את כל הצבעים שיש על השטיח. בקשו מהם לשלב את הצבעים במשפט או לציין רשימה של 5 פריטים בעלי צבע דומה. לדוגמא, על השטיח יש צבע אדום. הילד יאמר חמישה דברים שהוא מכיר שיש להם את הצבע הזה? – עגבניה, בלון, כדור, פרח וחולצה.

שטיח בסלון או מתחם אימונים? – הפעילו את הגוף

אין שטיח בלי דוגמא או איור. האיור יכול להיות מופשט או גאומטרי, ציור של כביש או אפילו חלק. השתמשו בדוגמא שעל השטיח על מנת להפעיל את הגוף ואת הילדים:
שמירה על שיווי משקל – על שטיח בעל קווים גאומטריים תוכלו לומר לילדים ללכת על הקווים רגל אחרי רגל עם הידיים פרושות לצדדים. תוכלו לאתגר אותם על ידי שימוש בסטופר ומדידת זמן ולעודד אותם ללכת על הקו הכי ארוך בזמן הכי קצר. רוצים להעלות את דרגת הקושי? בקשו מהילדים ללכת על הקווים בעיניים עצומות (חשוב לוודא שאין באזור רהיט או חפץ נוי שיוכלו להיפגע ממנו).
יוגה להורים ולילדים – חפשו ביו טיוב סרטוני הדרכה על יוגה משותפת להורים ולילדים ותוכלו לתרגל ביחד ובהנאה על שטיח שיהיה תחליף מצוין למזרון יוגה. אימון יוגה הוא אימון מתיחות וגמישות.

שטיח בסלון או מגרש משחקים? – הפעילו את הילדים

משחק ים יבשה – תוכלו להשתמש בשטיח בעל קוים גאומטריים ולהשתמש בקווים כדי להפריד בין הים ובין היבשה. התרווחו לכם בנחת על הספה ובקשו מהילדים לקפץ בין ים ובין היבשה על גבי השטיח. מי שיצא מהשטיח, נפסל.
בונים ארמון – בקשו מהילדים להביא שמיכות וכריות ובזמן הזה, תבנו עבורם על השטיח כמובן מבנה יציב מכמה כיסאות. עליו תפרשו את השמיכות והנה לכם ארמון מלכותי. בארמון הילדים יוכלו לקרוא ספרים, לשחק במשחקי קופסא וכמובן לישון (אם הנחתם את המזרונים על השטיח).
קפיצות – תוכלו לומר לילדים לקפוץ על רגל אחד מקצה אחד של השטיח, עד הקצה השני ובחזרה. בכל שלב תוכלו להציב בפניהם אתגר אחר: מי יכול להגיע לצד השני של השטיח בחמש קפיצות? מי יכול לקפוץ אחורה? וכך הלאה.
בנוסף לפעילויות האלה, תוכלו כמובן גם לשבת בנחת על השטיח ולשחק במשחק קופסא, להרכיב ביחד פאזל או פשוט לקרוא ספר.

מאמרים דומים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן